CYKASY
Ceratozamia mexicana
ceratozamie mexická
Ceratozamie mexická (Ceratozamia mexicana Brongn., 1846) je druh cykasu z rodu Ceratozamia v čeledi kejákovitých (Zamiaceae). Tento druh je poměrně široce pojat a některé rostliny v evropských sbírkách byly v poslední době přeřazeny do nových druhů (např. Ceratozamia brevifrons).
Popis
Jedná se o přízemní cykas s výškou kmene do 1 m. Tento druh má typicky řapíky pokryté řídkými ostny (viz foto dole).
Lokalita
Roste ve vlhkých subtropických a tropických lesích Mexika v nížinách i sušších horských oblastech států Hidalgo, Puebla, San Luis Potosí, Queretaro a Veracruz. Tento druh najdeme v podrostu místních lesů od vysloveně tropických lokalit po mlžné lesy na celé řadě různých substrátů.
Ochrana
Ceratozamie mexická je zapsána na Červeném seznamu IUCN, kde je zařazen do kategorie VU - zranitelný druh (IUCN 2011). Všechny ceratozamie navíc spadají na hlavní seznam ohrožených druhů CITES A. Je proto kontrolován obchod s rostlinami i semeny.
České sbírky
Jedná se o jeden z obvyklejších cykasů v českých sbírkách, vlastní ho všechny hlavní botanické zahrady. Rostlina je vystavena např. v pražských sklenících Fata Morgana a Na Slupi, v botanických zahradách Liberec, Brno a dalších.
Největší potenciál na případné rozmnožování této rostliny v ČR mají však Sbírkové skleníky v Olomouci, kde rostou dvě vzrostlé a pravidelně plodící rostliny samic této ceratozamie.
Blízká zahrada v polském Krakově pravidelně tyto cykasy pravidelně úspěšně opyluje.
Etymologie
Rodový název je odvozen z řečtiny, kde ceras, znamená roh a „zamia“ šišku borovice (z řec. azaniace). Toto označení se odkazuje na párové špičaté výrůstky na samčích i samičích šupinách šišek (megasporofylech) všech druhů ceratozamií.
Fotografie
1.Ceratozamia mexicana v Botanické zahradě Liberec
2.Samičí šištice ve skleníku v Olomouci - hroty na šiškách ceratozamií je vyčlenily od zamií a daly jim řecké jméno
3.Samčí šištice - foto Wikipedia
4.Typické trny na řapíku
5.List - foto Wikipedia
6.List v londýnské Kew Gardens
Související články