CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Cycas beddomei - cykas Beddomeův

Cykas Beddomův (Cycas beddomei Dyer) je rostlina z čeledi cykasovitých (Cycadaceae) ve třídě cykasy (Cycadopsida). Jedná se o jediný druh z rodu cykas zařazený na seznam CITES I. Je pojmenován po anglickém plukovníkovi Richardu Henrym Beddomeovi, řediteli zahrad v Bangalore, který na tuto rostlinu upozornil a jako první ji s jistým zaváháním chybně popsal jako cykas japonský.


Popis

Malý cykas s kmenem do 50 cm často rostoucí v trsech po více kmenech.


Rozšíření

Cykas Beddomův roste pouze na vysočině Cuddapah Hills ve státě Andhra Pradesh, severovýchodně od Madrasy na východě Indického poloostrova. Samčí šištice  druhu Cycas beddomei jsou odřezávány pro využívání v ajurvédském léčení.


Endemické rostliny v lokalitě Tirumala Hills mj. zahrnují kromě tohoto cykasu i vzácnou Boswellia ovalifoliolata a další rostliny využívané v místní medicíně.  Mezi další místní rostliny patří Pimpinella tirupatiensis, Pterocarpus santalinus, Syzygium alternifolium, Shorea thumbuggaia, Terminalia pallida. Lokalita je striktně chráněna včetně silničních kontrol. Neporušená flora je ohrožována občasnými požáry.


Ochrana

Jedná se o chráněnou rostlinu jejíž přežití je v přírodě kriticky ohroženo a na Červeném seznamu IUCN je zařazen do kategorie CR. Druh Cycas beddomei je jediná rostlina z této čeledi zapsáná na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.

Fotografie: Cycas beddomei v indické lokalitě, foto Boris Vrškový

                    list: Anders Lindström