CYKASY
Cycas edentata - cykas bezzubý
V minulosti byl řazen pod druhy Cycas rumphii, který ovšem roste na Molukách a v Indonésii a někdy také pod vnitrozemský Cycas circinalis který najdete jen v Indii. Tyto podobné druhy však byly přesněji popsány až relativně nedávno, není divu, že ani v botanických zahradách nejsou často správně určeny.
Záhada stařičkého cykasu rozluštěna - BZ Liberec
Rozšíření
Roste pouze na pobřeží a v pobřežních lesích na plném či částečném slunci, obvykle přímo v písečných dunách nebo na skalnatých útesech (jak na žule tak i vápenci) a velmi mělké půdě.
Cycas edentata najdete v následujících lokalitách: Indonésie (Bali, Bengkulu, Jawa Barat, Jawa Tengah, Jawa Timur, Lampung, Riau, Sumatra Utara), Malajsie (Johore, Langkawi, Malacca, Pahang, Perak, Terengganu), Myanmar (pevninská Barma), Filipíny (Balabac, Basilan, Cebu, Masbate, Mindanao, Mindoro, Negros, Palawan, Panay, Polillo), Singapur (Changi), Thajsko (Chumphon, Narathiwat, Phang Nga, Phu Ket, Satun, Trang, Trat) a Vietnam (Kien Giang).
Popis
Strom dorůstající 10m výšky. Od druhů Cycas rumphii nebo circinalis se liší především hladkými okraji čepele plodolistů (viz druhá foto vpravo), přičemž zuby jsou u tohoto druhu jen velmi výjimečné (odtud název e-dentata, bezzubý), na rozdíl od většiny dalších cykasů. Výrazně krátké hroty mají i šupiny samčích šištic.
Semena druhu postrádají křídlovité výrůstky (viz foto dole), typické pro Cycas rumphii, náleží však do skupiny druhů kolem tohoto druhu (Rumphiae). Má tedy také plovoucí semena, která obsahují porézní plovací vrstvu. I tímto rysem se odlišuje od druhu Cycas circinalis, který plovací vrstvu nemá. Díky plovoucím semenům byl schopen se rozšířit po pobřežích tichomořských zemí. Jednotlivé lístky jsou vysoce lesklé a relativně štíhlé.
České sbírky
Samčí cykas tohoto druhu u nás lze vidět v Botanické zahradě UK Na Slupi a v BZ Liberci, semenáčky se nacházejí i v jedné soukromé sbírce. Další pak rostou v nizozemském Leidenu, odkud také pochází i část našich fotografií. V EU se jedná o málo známou rostlinu.
Ochrana
Tato rostlina je zařazena na Červený seznam ohrožených druhů IUCN. Náleží jí kategorie NT (téměř ohrožený), je však možné její přeřazení do vyšší kategorie “ohrožený”. V oblasti kontrolu obchodu spadá na seznam CITES II.
Fotografie vlevo
•Samčí šištice vlevo nahoře - Leiden (Art Vogel, BZ Leiden, Nizozemsko)
•Listy jsou typicky lesklé a se štíhlými lístky (Miloslav Studnička, BZ Liberec)
•Část listu vlevo - BZ Nong Nooch Thajsko (Art Vogel)
•Samičí plodolisty se semeny a pod tím s nezralými vajíčky (Cykasy.cz v BZ Leiden)
•Menší fotografie vlevo - plodolisty s vajíčky v thajské přírodě (Khaokob, Art Vogel)
•Plodolisty s vajíčky a semeny v Thajsku (Anders Lindström)
Rostliny z Botanické zahrady Leiden (včetně semen) byly původně byly chybně určeny a jejich identitu potvrdili v srpnu 2009 až autority v oboru cykasů Anders Lindström a Dennis Stevenson. Obdobná situace nastala u samčích rostlin i v roce 2010 v BZ UK Na Slupi a poté i v roce 2011 v BZ Liberec, kde byla změna druhu potvrzena opět Andersem Lindströmem. Všimněte si především hladkých okrajů plodolistů se semeny a nevýrazných hrotů na šupinách samčích šištic.
Fotografie vpravo
•Samčí šištice (Miloslav Studnička, BZ Liberec)
•Hladké samičí plodolisty vpravo nahoře, Thajsko (Anders Lindström, BZ Nong Nooch)
•Strom cykasu bezzubého v BZ Liberec (Miloslav Studnička)
•Plodolisty se semeny v Thajsku, Anders Lindström
Vsazená fotografie
•Semena postrádají křídlovité výrustky typické pro Cycas rumphii, pocházející z BZ Leiden.
Fotografie dole
Šupiny samčí šištice cykasu bezzubého z horní a dolní strany. Tyto fotografie slouží k jednoznačnému odlišení druhu od podobných či často zaměňovaných druhů Cycas rumphii nebo circinalis (Foto: Miloslav Studnička, BZ Liberec). Všimněte si otevřených drobných pylových váčků na spodní straně a vysypaného pylu.