CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Cycas lindstromii - cykas Lindströmův

Cycas lindstromii S.L. Yang, K.D. Hill & T.H. Nguyen, je rostlina z čeledi cykasovitých (Cycadaceae) ve třídě cykasy (Cycadopsida). Byl pojmenován po Švédovi Andersu Lindströmovi, kurátorovi sbírek thajské zahrady Nong Nooch. Druh objevil v roce 1994.


Popis

Vůbec nejmenší rostlina rodu Cycas. Rostlina s podzemním kmenem obvykle větveným.  Do pohlavní zralosti dorůstají již poměrně malé rostliny (viz i fotografie se samčí šišticí napravo)


Lokalita a ochrana

Suché východní pobřeží jižního Vietnamu, kde roste téměř čistém křemičitém písku relativně nedaleko od pobřeží. Druh je zařazen na Červený seznam ohrožených druhů v kategorii EN - ohrožený a patří i na seznam CITES II.


České sbírky

Samčí rostlinu tohoto cykasu obdržela jako dar od Anderse Lindströma Botanická zahrada Praha. Lindström ji slavnostně zasadil dne 9.7.2010 ve skleníku Fata morgana. Jedná se o jednu z mála rostlin tohoto druhu v botanických zahradách světa.


Anders Lindström a Cycas lindstromii

Vlastik Rybka, kurátor sbírky cykasů v Botanické zahradě Praha

Anders Lindström pracuje jako kurátor sbírek v thajské Nong Nooch Tropical Botanical Garden. Tato zahrada i díky jeho výraznému přispění je v současnosti jedním z center pro studium cykasů a vlastní téměř kompletní světovou kolekci cykasů. Anders se zde také vypracoval na předního znalce cykasů, jednoho z nejlepších odborníků ve svém oboru. Není tedy divu, že už v poměrně mladém věku se mu dostalo cti, která se nepoštěstí každému, a je po něm pojmenován jeden druh cykasu - Cycas lindstromii. Jsme velmi hrdí na to, že tento přední odborník navštívil naší zahradu a dokonce s sebou dovezl statný samčí exemplář tohoto vzácného druhu. Po Andersově rodném Švédsku jsme teprve druhou evropskou zemí, která tento vzácný cykas vlastní a patrně jediní, kteří ho veřejně vystavují.


Cycas lindstromii je domovem v jižním Vietnamu v poměrně malé oblasti. Jeho vědecký popis se datuje teprve do roku 1997. Anders Lindström si tohoto cykasu všiml v roce 1994. Opakované expedice jak Lindströma tak i dalších botaniků do možných lokalit tohoto druhu nicméně nebyly úspěšné a cykas se nedařilo najít. Po jedné z neúspěšných expedic se spolu s spolu se Si Lin Yang zastavili u prodejců u hlavní dálnice v provincii Bin Thuan. Zde je čekalo překvapení - dlouho hledaný cykas Lindström nalezl zasazený do květináče před jedním z obchůdků. Následně prozkoumali okolí a nalezli jej i v přírodě. Poprvé však byl tento druh sbírán již v roce 1911, ale sběr nikdo nevyhodnotil jako nový druh.


Cycas lindstromii je nádhernou miniaturou, jedním z nejmenších zástupců svého rodu. Roste v horké a suché oblasti nedaleko pobřeží v ploché písčité krajině v otevřených trávnících a světlých lesích. Početnost populace se dosud odhaduje na více než deset tisíc jedinců rostoucích na ploše zhruba 200 km2. Druh je ve Vietnamu v přírodě sbírán a prodáván jako ozdobná rostlina a také některé jeho lokality jsou ničeny, takže je označován jako zranitelný dle světového červeného seznamu.

 

Fotografie

  1. 1.Zralá rostlina připravená k vysazení v ČR před odletem do Prahy. Jedná se o skutečně miniaturní cykas, který plodí již při takto malých velikostech - foto Anders Lindström

  2. 2.Samčí šištice - všimněte si i větveného kmene, který je obvykle podzemní

  3. 3.Samčí šištice - foto Art Vogel

  4. 4.Samičí hlávka - patrné plodolisty - foto Art Vogel

  5. 5.Samičí plodolisty se semeny - foto Art Vogel

  6. 6.Samičí hlávka se zralými semeny - foto Art Vogel