CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Dioon Califanoi - dioón Califanův 

Dioón Califanův (Dioon califanoi Deluca & Sabato), je rostlina v čeledi kejákovitých (Zamiaceae) ze třídy cykasů, rostoucí v mexických státech Oaxaca a Puebla. Je pojmenován po italském botanikovi a řediteli neapolské botanické zahrady Luigi Califanovi.

Lokalita

Roste na úbočích údolí ve výškách 1900-3000 m.n.m. v přechodové zóně mezi dubovo-borovicovými lesy a tropickými lesy. Na stejném místě rostou agáve,  tillandsie, na rostlinách přisedají kaktusy Mammilaria a sukulenty Echeveria.

Popis

Dorůstá výšky či délky 3 m a šířky kmene do 30 cm, starší kmeny občas spadnou a opět začnou růst do výšky. Druh je snadno rozeznatelný - lístky vyrůstají z vřetene šikmo vzhůru, jsou tedy na pruřezu listem uspořádány do strmého "V". Listy jsou obvykle hladké nebo s několika ostny, nové listy jsou chlupaté.

České sbírky

Tento druh je v ČR zastoupen především v soukromých sbírkách, botanickými zahradami není vystavován.

Ochrana

Druh je zapsán na Červený seznam ohrožených druhů, kde je mu přiřazena kategorie EN - ohrožený (2011). Jeho stavy v přírodě klesají. Je současně zapsán na seznam CITES II, kontrolující mezinárodní obchod.

Rozmnožování

Pravděpodobným opylovačem této rostliny je nosatec Parallocorynus bicolor.


Fotografie Art Vogel, Leiden - klikněte pro větší foto

  1. 1)Dioon califanoi, Tehuacán, Oaxaca, 1900 m.n.m. Všimněte si epifytního kaktusu Mammilaria flavicentra

  2. 2)Echeveria nodulosa přisedlá na kmenu Dioon Califanoi.

  3. 3)Samičí šištice v Oaxace

  4. 4)Všimněte si lístků postavených na řapíku do výrazného “V”, tato foto Maurice Levin, www.cycads.com

  5. 5)Starý strom v Oaxace

Cykasy Mexika Přehled druhů

Otevřete si i fotografie znalců na našem webu: nové foto z výpravy J. Chemnicka a A. Vogela za mexickými cykasy: Dioon califanoi, Dioon purpusii. Dioon merolae, Dioon caputoi,