CYKASY
Encephalartos cerinus
Encephalartos cerinus byl popsán teprve nedávno, v roce 1989 botaniky Lavranosem a Goodem v Jižní Africe.
Rozšíření
Pochází z Jižní Afriky, kde posledních několik rostlin roste na skále v oblasti Tugela Ferry v KwaZulu-Natal v nadmořské výšce kolem 900m.
Popis
Menší cykas s podzemním kmenem do 30 cm a úzkými lístky pokrytými voskovou vrstvou od které pochází i jeho jméno. Okraje temně zelených lístků jsou hladké bez zubů, výjimečně či u semenáčků s jedním či dvěma ostny v koncové části lístku.
Sbírky v Česku
Nejvýznamnější kolekci této rostliny v ČR vlastní Botanická zahrada hlavního města Prahy, která skupinu čtyř rostlin zakoupila v roce 2008. Dle vedoucího sbírky cykasů Vlastíka Rybky je cílem zahrady založit chovnou skupinu a přispět ke světové ochraně. Druh zde není vystavován. Jiné botanické zahrady v ČR tento druh nevlastní, najdete jej také v kolekci nejméně jednoho soukromého sběratele.
Ochrana
Jedná se o chráněnou rostlinu jejíž přežití je v přírodě ohroženo. Je zařazena na Červený seznam IUCN v kategorii CR, kriticky ohrožené, rostloina je tedy na hranici vyhynutí. V přírodě vyskytují poslední rostliny. První ze dvou lokalit byla zcela vyplundrována a zlikvidována sběrateli, později nalezenou druhou lokalitu málem potkal stejný osud, když z ní zmizela většina rostlin. Druh je zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.
Další informace
•Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině
•Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera
•Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe
•Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos
Fotografie
1.Lístky: Arnold Greyling
2.Foto v české sbírce, Josef Bučko
3.List a velká rostlina v botanické zahradě Nong Nooch