CYKASY
Encephalartos humilis
Encephalartos humilis byl samostatně popsán v roce 1951 jihoafrickou botaničkou Inez Verdoon, která jej oddělila od příbuzného druhu E. lanatus.
•Encephalartos humilis v přírodě - fotogalerie
Rozšíření
Endemický jihoafrický druh z východní provincie Transvaal, kde se vyskytuje na travnatých pískovcových svazích hor.Zde roste v písčitých půdách na plném slunci. Podnebí je teplé až mírné v létě,v zimě poměrně chladné a suché bez mrazů.
Popis
Jedná se o trpasličí cykas s většinou podzemním kmenem o výšce kolem 30 cm a průměrem do 20cm. Listy jsou 30-50cm dlouhé,tmavě zelené, pololesklé
s kratším řapíkem bez trnů. Lístky jsou 4-6mm široké, modravě zelené, pokroucené, neuspořádané a působí „neučesaným“ dojmem. U báze nepřecházejí v trny. Patří mezi tzv.“opadavé“ druhy, které shazují listy před růstem nových listů nebo květních šištic.
Sbírky v Česku
U nás jej nevystavuje a zřejmě ani nevlastní žádná z bot. zahrad, je však zastoupen v několika málo soukromých sbírkách.
Ochrana
Jedná se o rostlinu, zapsanou na Červeném seznamu IUCN. Byla ji přiřazena kategorie VU,zranitelný a čelí vysokému riziku vyhubení ve volné přírodě. Druh je zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.
Další informace:
•Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině
•Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera
•Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe
•Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos
Fotografie
1.Encephalartos humilis - Josef Bučko