CYKASY
Lepidozamia hopei
Lepidozamia hopei Regel 1857, je druh australských rostlin z čeledi kejákovitých (Zamiaceae) ve třídě cykasů. Jedná se o vůbec nejvyšší cykas na světě.
Popis
Tyto cykasy bývají obvykle nevětvené, vysoké s kmeny pokrytými zaschlými stonky starých listů. Druh Lepidozamia hopei je znám jako vůbec největší cykas na světě s výškou 17-20m, na rozdíl od příbuzného druhu Lepidozamia peroffskyana má o něco širší lístky.
Lístky na listu jsou u všech lepidozamií položeny v horní části řapíku. Jedná se o typický rozlišovací znak tohoto rodu (viz fotografie)
Rozšíření a klima
Lepidozamie pocházejí z dešťových pralesů ve východním Queenslandu a východním New South Walesu, v oblastech kde prakticky nedochází k lesním požárům. Denní teploty se v létě pohybují kolem 30 C. Snadno se pěstují jako ozdobné rostliny pro své krásné listy. Jsou relativně odolné chladu.
Rozmnožování
Rozšiřují se pouze semeny, která jsou požírána divokými prasaty a hlodavci a šířena trusem. Opylovány jsou pouze druhem brouka Tranes, který žije a množí se v samčích šiškách a hromadně se přemisťuje do samičích šišek v době jejich zrání.
Etymologie
Jméno je odvozeno od řeckého slova lepidos, které značí šupinatý, a označuje šupinatou strukturu stonku a základu listů.
Ochrana
Jedná se o chráněnou rostlinu, která je na Červeném seznamu IUCN v kategorii LC - málo dotčený.
Fotografie
1.Mount Coot-Tha botanic garden, Brisbane, foto: Peter Richardson
2.Šištice, foto Kurt Eising
3.Rozlišovací znak lepidozamií: lístky položeny v horní části řapíku, foto: Peter Richardson
4.Mladá Lepidozamia hopei v Liberci, foto: cykasy.cz