CYKASY
Mezinárodní výstava cykasů a palem
10. července - 29. srpna, 2010
Tuto výstavu připravila botanická zahrada v roce 2010 ve spolupráci s webem cykasy.cz pod záštitou velvyslance Mexika, pana José Luise Bernala Rodrígueze
•slavnostní zahájení - pátek 9. července od 14:30 h
•přednášky - sobota 10. července od 13.30 h
RSVP info@cykasy.cz
•skleník Fata Morgana otevřen úterý - neděle 9 - 19 h
•venkovní expozice Areál JIH otevřena denně 9 - 19 h
Výstavu připravili: Botanická zahrada hl. m. Prahy a cykasy.cz ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a Botanickou zahradou Jagelonské univerzity Krakow.
Program
Součástí výstavy je:
Věnování cykasu Lindströmova (SE / TH) - slavnostní zasazení vzácného cykasu Andersem Lindströmem, ředitelem sbírky v thajské zahradě Nong Nooch - Cykasy Mexika (NL): výstavu fotografií osobně otevře autor, Art Vogel z Hortus Botanicus Leiden - Šištice cykasů (PL) - výstava největších šišek světa ze sbírky Botanické zahrady v Krakově - České fosilní cykasy (CZ)- jedinečná kolekce originálů vzácných fosilií ze sbírek Národního muzea - Semena palem - sbírka palmových semen, od těch nejmenších až po největší semeno světa - Palmy coby užitkové rostliny - se představí ve štole spojující sukulentní a tropickou část skleníku. Záštita nad akcí (MX) - poskytl velvyslanec Mexika, pan José Luis Bernal Rodríguez.
Výstavu slavnostně otevřel ředitel botanické zahrady Oldřich Vacek v hlavním skleníku Fata Morgana. Rostlinu velmi vzácného cykasu Lindströmova u této příležitosti věnoval a zasadil přední evropský expert a ředitel botanické sbírky v thajské Nong Nooch Anders Lindström. Tento nově objevený druh vlastní jen několik skutečně špičkových botanických zahrad světa.
Přednášky „Cykasy světa“
sobota 10. července od 13:30
Místo: Výstavní sál – venkovní expozice Areál Jih - vstup na přednášky zdarma
RSVP: omezená kapacita sálu
Doporučujeme předem potvrdit vaši účast na adresu info@cykasy.cz
Překlad Čj / En zajištěn
13:30 Jak pěstovat cykasy
Lektoři, včetně vedoucího sbírky cykasů v botanické zahradě, budou přítomni půl hodiny před začátkem přednášek. Rádi se s vámi podělí o své zkušenosti s pěstováním cykasů.
14:00 Vlastik Rybka: Cykasy v botanické zahradě Praha
Zahájení přednášek vedoucím sbírky cykasů se zaměří na sbírku v Praze, obsahující vice než 100 druhů těchto prehistorických z celého světa, stejně jako na plány s jejím dalším budováním.
14:30 Art Vogel, Nizozemsko: Cykasy Mexika
Vedoucí sbírky cykasů v Leidenu pohovoří o vzácných cykasech přežívajících v mexické přírodě. Většinu z lokalit měl osobně možnost navštívit s předními světovými experty. Art Vogel je současně autorem výjimečných fotografií divoce rostoucích cykasů.
15:30 Anders Lindström, Švédsko / Thajsko:
Cykasy nejen v Tropické botanické zahradě Nong Nooch
Vyvrcholení přednáškových aktivit. Vedoucí botanické sbírky a přední světový expert a autor popisů řady cykasů promluví o nejvzácnějších druzích, jeho zkušenostech s cykasy a o sbírce v thajské zahradě Nong Nooch, kterou sám vybudoval. Ta patří k největším na světě.
Doplňkový program
O víkendech od 10.7. do 1.8. můžete na venkovní expozici ochutnat a zakoupit nápoje ze zeleného kokosu, ibišku a další dobroty.
Neděle 11.7., 18.7. a 25.7. ve 14:00 a v 15:30 - představení TAM - TAM Orchestra - hudební produkce nejen na palmové nástroje.
Umístění akcí:
• Štola ve skleníku Fata Morgana: foto Cykasy Mexika Arta Vogela
• Vstupní hala skleníku Fata Morgana: šištice cykasů, české fosilní cykasy, zkameněliny palem
•Výstavní sál: semena palem, fotografie palem a výrobky z palem
To tu ještě nebylo !
Výstava cykasů a palem má v botanické zahradě několikaletou tradici. Ovšem letos poprvé je mezinárodní a navíc v letním termínu, který umožní vystavit více palem i cykasů na venkovních plochách Areálu JIH. Se zájmem veřejnosti počítáme i na připravovaných přednáškách věnovaných cykasům, rostlinám, které přežily z doby dinosaurů.
Výstava cykasů v Praze je tradičně jedinou pravidelnou příležitostí v Evropě jak se seznámit s těmito vývojově nejstaršími rostlinami na světě. Kromě možnosti setkat se na přednáškách s experty z vybraných zemí bude součástí letošní akce i prezentace vzácných českých fosilií cykasů ze sbírek Národního muzea, exklusivní výstava fotografií mexických cykasů v přírodě od nizozemského botanika Arta Vogela či polská expozice šištic cykasů, které jsou největšími šiškami světa. Tyto rostliny sice vypadají jako palmy, ale k jehličnanům mají vývojově podstatně blíže.
Ve skleníku Fata Morgana a jejím okolí bude k vidění více než stovka druhů palem a sedmdesát druhů cykasů. Návštěvnicky atraktivní bude jistě sbírka palmových semen, od těch nejmenších až po největší semeno světa. Ve štole spojující sukulentní a tropickou část skleníku se představí palmy coby užitkové rostliny. Vzhledem k vzácnosti celé sbírky bude na zahradě přítomna stálá bezpečnostní služba.
Foto na této stránce: Art Vogel