CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html

Cycas siamensis - cykas siamský

Cykas siamský byl popsán již v roce 1863 nizozemským botanikem Miquelem z rostlin z někdejšího Siamu, tedy Thajska. Tento druh byl v minulosti často chybně zaměňován s dalším thajským druhem Cycas clivicola. Jedná se o velmi krásnou rostlinu s obvykle stříbřitými či zlatavými až naoranžovělými lístky, jejichž barvu ovlivňuje barevnost chloupků na povrchu.


Rozšíření

Cykas siamský roste ve středním Thajsku na vápencových skálách a ve Vietnamu na pískovci. Dále jej najdeme i v Kambodži a Barmě, přičemž má více regionálních variet. V zemích původu se jedná o relativně rozšířený druh.


Popis

Jedná se o menší cykas s kmenem dorůstajícím do výšky 1,5 m. Jeho lístky se na listech postupně zmenšují až se na řapíku změní v pouhé trny. Ploché listy včetně jednotlivých lístků jsou ochlupené, přičemž barva chloupků ovlivňuje vzhled celé rostliny. Jejich barevnost se pohybuje od stříbřitě bílých (horní foto) přes žlutavé a oranžové k hnědým. Chlupy pokrývají i vrchol kmene mezi zbytky listů.


České sbírky

V České republice není známa větší rostlina tohoto druhu. Semenáčky lze najít ve sbírkách v Botanické zahrady Praha a skleníku Nemocnice Hodonín a také v některých soukromých sbírkách.  V poslední době se tento druh občas dostal do Evropy a mezi prodejci byl distribuován mezi obvykle chybnými názvy (C. circinalis nebo rumphii atp).


Ochrana

Cykas siamský je zapsán na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN v kategorii zranitelný. Přestože v Thajsku se jedná o poměrně častý druh, je ohrožen mýcením a vypalováním lokalit pro pole.  Druh je zapsán na seznamu CITES II, který kontroluje obchod s ohroženými druhy.


Související informace - Cykasy Thajska

Fotografie:

© Anders Lindström

  1. 1. stromek cykasu siamského

  2. 2. listy

  3. 3. nový růst listů z ochmýřeného vrcholu kmene

  4. 4. samčí šištice

  5. 5. ochmýřený vrchol kmene

©  Art Vogel

  1. 6.samičí hlávka v Kanchanaburi, plodolisty se zralými semeny, hlávka

  2. 7. samčí šištice 2x, mladý stromek

  3. 8. samičí plodolisty, semeno a semenáček

  4. 9.opylovači - brouci nosatci