CYKASY
Encephalartos horridus - píchoš hrozný
Píchoš hrozný (Encephalartos horridus, Lehm., 1834) je rostlina v čeledi kejákovitých (Zamiaceae) a třídě cykasy. Tento druh se díky barvě listů řadí mezi skupinu vzácných a atraktivních tzv. modrých cykasů.
Rozšíření
Tento cykas roste na mělkých půdách v suchomilných křovinách provincie Eastern Cape v Jihoafrické republice.
Popis
Jedná se o menší a spíše přízemní cykas. Kmen vzrostlé rostliny Encephalartos horridus dorůstá výšky mezi 50 cm a 1 m a průměru 20 až 30 cm. Listy mají obvykle atraktivní namodralou barvu, nicméně existují i zelené odrůdy. Lístky nesou obvykle tři hroty.
Mezi podobné modré cykasy se řadí Encephalartos trispinosus, který také nese tři hroty na lístcích a oblíbený Encephalartos lehmannii s tvrdými pichlavými listy bez hrotů.
Ochrana
Jedná se o chráněnou rostlinu jejíž přežití je v přírodě ohroženo. Je zařazen na Červený seznam ohrožených druhů IUCN do kategorie EN - ohrožené. Druh Encephalartos horridus je také zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy.
Etymologie
Prvním pojednáním o tomto druhu v češtině byl text ve Wšeobecném rostlinopise z roku 1846. J. S. Presl zde pojmenoval i rod Encephalartos jako píchoše. Druhu Encephalartos horridus přidělil jméno píchoš hrozný.
Druhový název Encephalartos pochází z řeckých slov en (uvnitř, v), kephali (hlava) a artos (chleba), poprvé použitých německým botanikem Lehmannem. Název vychází ze skutečnosti, že z rostliny se získávala hmota na pečení chleba (nepravé ságo).
Další informace:
•Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině
•Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera
•Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe
•Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos
Fotografie
1.Encephalartos horridus v belgickém Gentu
2.List - foto van swearingen
3.Šištice - foto Brewbooks
4.Semena
5.foto v přírodě - Renier Smit
6.další foto Gent
7.foto v přírodě - Renier Smit
8.foto v přírodě - Renier Smit