CYKASY
Encephalartos ituriensis - píchoš iturijský
Druh byl popsaný teprve v roce 1990 belgickými botaniky Bampsem a Lisowskim. Druh je pojmenován podle místa původu - lesa Ituri.
Rozšíření
Roste v severovýchodním Kongu (bývalý Zaire, Demokratická republika Kongo) v lese Ituri Forest. Vyskytuje se na žulových svazích a pastvinách mezi nízkými keři.
Popis
Jedná se o středně velký mohutný cykas, výška kmene až 6m o průměru do 50cm. Listy jsou 2-3 metry dlouhé. Jednotlivé lístky jsou velice tuhé, tmavě zelené, lesklé, s více než třemi trny jak na horní, tak i spodní straně a jedním na špičce. Ve spodní části řapíku přecházejí lístky v 6-12 trnů. Je vzhledově podobný s druhem E. hildebrandtii (mj. 3 trny na špičce lístku) a velmi vzácným E. equatorialis. Ten se liší hlavně velmi tuhými srpovitými lístky, zakřivenými směrem od špice dolů.
Sbírky v Česku
Botanické zahrady u nás tento druh nevystavují, několik mladých rostlin je zastoupeno v soukromých sbírkách.
Ochrana
Jedná se o vzácnou rostlinu, zapsanou na Červeném seznamu IUCN . Byla ji přiřazena kategorie NT, téměř ohrožený. Druh je zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.
Další informace
•Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině
•Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera
•Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe
•Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos
Fotografie semenáčků J. Bučko
Větší rostlina v Botanické zahradě Kew
Typicky ochlupený rašící listek