CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Encephalartos woodii

Encephalartos woodii Sanders, česky píchoš Woodův je rostlina v čeledi kejákovitých (Zamiaceae) a třídě cykasy. Jedná se o jednu z nejvzácnějších rostlin světa, která ve volné přírodě již vymřela. I z tohoto důvodu patří k nejdražším, pokud je vůbec možné je získat. Rostlinka s 15 cm byla nedávno k vidění v prodeji za 17.000 dolarů.


Etymologie

Jméno obdržel po Johnu Medley Woodovi, kurátorovi zahrady Durban Botanic Garden a řediteli Natal Government Herbarium Jižní Afriky, který objevil jediný existující strom a přesadil jej do Durbanu. Wood popsal nalezený strom jako varietu Encephalartos altensteinii (Encephalartos altensteinii var. bispinna) a v roce 1908 byl anglickým zahradníkem Henry Sandersem popsán jako samostatný druh.


Rozšíření

Pochází z Jižní Afriky, z lesa Ngoya Forest. V roce 1907 byl v přírodě nalezen pouze jeden samčí strom, který byl přemístěn do botanické zahrady. Z jeho přírustků pocházejí všechny současné rostliny ve světových sbírkách. Ty jsou také pouze samčího pohlaví. Semena této rostliny tedy neexistují.


Rozmnožování

Množení této rostliny probíhá dvěma způsoby:

  1. odebíráním přírustků od původního stromu v Durbanu - ty jsou vždy samčího pohlaví

  2. křížením s příbuznými druhy - např. E. woodii x natalensis a jejich zpětným křížením s E.woodii, kdy každé zpětné křížení s čistým samcem E. woodii křížence o něco více přiblíží původní rostlině. Dle této teorie by po 3 kříženích měla vzniknout samičí rostlina takřka čistého Encephalartos woodii.


Sbírky v Česku

Tato rostlina není v žádných českých sbírkách. Nejblíže je k vidění v botanických zahradách v Amsterdamu, v londýnské Kew a patrně nejlepší v dublinském Glasnevinu.


Ochrana

Píchoš woodův ve volné přírodě vyhynul. Je zařazen na Červený seznam IUCN v kategorii EW - vyhynulý v přírodě. Je proto zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy.


  1. Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera

Fotografie

  1. 1.Encephalartos woodii v jihoafrickém Durbanu, foto Art Vogel, botanická zahrada Leiden

  2. 2.typický list v Amsterdamu, spodní listy jsou výrazněji pilovité než horní

  3. 3.Encephalartos woodii v Durbanu s novými listy, zjevně se mu zde daří

  4. 4.naopak Encephalartos woodii v amsterdamské Hortus Botanicus není v nejlepší formě

  5. 5.Typický mladší list v Dublinu postrádá ostny