CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Zamia sp. Viñales


Zamia sp. Viñales je druh cykasu rostoucí v západní Kubě v turistické oblasti Viñales v provincii Pinar del Río. Jedná se pravděpodobně o rostlinu kdysi popsanou jako Zamia media forma calcicola, viz herbář New York Botanical Garden: 1127, 1128.

Rozšíření

Na Kubě roste na západní části ostrova, je známa z vápencových skal, tzv. mogotů, v oblasti Viňales, kde roste ve skalních štěrbinách na vápencovém podloží.

Popis

Kmen je obvykle podzemní. Tvar listů se při pěstování doma může výrazně změnit.

Mladé listy této zamie mají obvykle hnědou barvu, která postupně zelená. Počet listů je v přírodě obvykle velmi malý 2-4, výjimečně více. Řapíky jsou hladké bez trnů či ostnů.

Lístky této Zamia jsou široké, opakvejčité, někdy téměř trojúhelníkové. Často na koncích nepravidelně zubaté, případně silně rozpolcené listy, jsou jasným rozlišovacím znakem.

Sbírky v Česku

Tato rostlina byla v poslední době vzácně v prodeji na sběratelských burzách i na výstavě v Botanické zahradě v Praze Na Slupi.

Někdy bývá udávána i jako Zamia amblyphillidia, od které se však výrazně liší.


English

Small cycad from western Cuba, which grows on the calcite "mogotes" rocks in the Viñales region of the Pinar del Rio province.


Stem entirely or partially subterranean.


Mostly brown emerging young leaves. The plants we could inspect had very few, 2-4 leaves, even after several years in cultivation. Smooth rhachis with no spines or prickles.


The hard and somewhat shallowly ridged leaflets are almost triangular, very irregularly toothed or sometimes forked on the ends. Hard leaflets widely spaced.


Similar plants have been collected in the past as Zamia media fm. calcicola, see for instance the Herbarium of New York Botanical Garden: 1127, 1128
Fotografie

  1. 1.foto v přírodě (Mogoty v oblasti Vinales) - photo from the wild on a mogote in Cuba - zdroj: Cybertruffle

  2. 2.Rostlina pěstovaná v soukromé sbírce s typickými zubatými, téměř trojúhelníkovými listy

  3. 3.Samčí šištice - Miroslav Bouček

  4. 4.Samičí šištice - Miroslav Bouček

  5. 5.Vinales a jeho skály mogotes

  6. 6.Nepravidelně zubatý lístek

  7. 7.Hnědě rašící nový list postupně zezelená