CYKASY
Otužilé cykasy
Foto a informace: Bohumila Benešová
Zde publikované fotografie cykasů japonských pod sněhem pochází ze severní Itálie. Tyto cykasy zasáhl mráz -17°C. Při tomto extrémním a nečekaném poklesu teploty přišly o listy. Obávali jsme se proto nejhoršího.
Na fotografiích jsou cykasy patrné pod sněhem, s omrznutými a mrtvými listy a poté přesunuté pod střechu do sucha. V červnu opět vyrašily nové listy. Jednalo se o pokles teploty v této oblasti neobvyklý. Zbytek zimy zde obvykle bývá mírnější a rok je celkově teplejší než v ČR.
• Přezimování cykasů venku >>> Chcete zasadit cykas na zahradě a nevíte jak na to?
Foto nahoře: nově rašící listy
Foto dole: tento menší cykas zimu patrně přežil, nicméně zatím raší pouze odnož a nikoliv samotný kmen. Doufejme, že u hlavního cykasu se nejedná o trvalé poškození růstového vrcholu mrazem, a rostlina ještě vyraší. Životnost rostliny po zimě se pozná podle pevného kmene, mrtvý kmen se velmi rychle rozpadá.
Další články o pěstování cykasů
• Otužilé cykasy (-17°C) - fotografie
• Semena cykasů a jejich klíčení
Zalévat či nezalévat?
Roste-li cykas v mrazu venku, zásadně platí pravidlo nezalévat jej. Rostlina nesmí v mrazech navlhnout, voda v silném chladu či mrazu znamená rychlou hnilobu a ztrátu rostliny.
Mrazuodolné cykasy
V případě zájmu o ještě více mrazuodolný cykas je nutno si pořídit větší rostlinu čínského druhu Cycas panzhihuanensis nebo druhu Cycas taitungensis. Nižším mrazům je však odolná celá řada cykasů, včetně afrických Encephalartos a australských druhů Macrozamia.
Jak poznáte, že cykas nepřežil
Roman Kříž: Pokud cykas nepřežije zimu, je to poznat okamžitě, protože kmen je měkký a shnilý ve středu. Kmen se postupně rozpadá. Umrznutí listů samo o sobě není signálem, že rostlina je mrtvá, listy v létě obvykle dorostou!