CYKASY
Encephalartos eugene-maraisii
Tento cykas byl objeven a poprvé popsán přírodovědcem a spisovatelem Eugenem Maraisem. Až po jeho smrti však bylo potvrzeno a prokázáno v roce 1945, jihoafrickou botaničkou Inez Clare Verdoon, že se jedná o samostatný druh, proto byl na počest objevitele pojmenován jeho jménem.
•Modré cykasy - přečtěte si více o modrých cykasech, mezi které tento druh patří
•Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině
•Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera
•Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe
•Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos
Lokalita
Endemický v Jižní Africe, v centrální provincii Transvaal, kde roste v malých populacích roztroušených na celém regionu Waterberg. Odtud pochází
i jeho anglické označení „Waterberg Cycad”. Spolu s druhy E. middelburgensis, E. dyerianus, E. dolomiticus, a E. hirsutus patří do skupiny tzv. modro-kadeřavých cykasů provincie Transvaal. Kadeřavostí listů se odlišují od dalších „modrých“ cykasů provincie Cape, kam patří např. E. lehmannii, E.princeps a spol.
Popis
Jedná se o robustní cykas s kmenem o výšce 2,5 metru a průměrem až 45cm. Listy jsou dlouhé 100 až 150cm, šedomodré, zelenomodré až šedozelené, matné, v horní třetině mírně pokroucené. Řapík je bez trnů.Lístky jsou jak v horní tak i spodní hraně většinou bez trnů, někdy s jedním trnem, směrem dolů se překrývají. Ve spodní části listu lístky nepřecházejí v trny, nebo jen ojediněle. Podle lokalit je rozlišováno několik forem, avšak doposud s nedostatečně popsanými odlišujícími znaky.
Sbírky v Česku
U nás jej nevystavuje ani zřejmě nevlastní žádná z botanických zahrad, je však zastoupen v několika málo soukromých sbírkách.
Ochrana
Jedná se o rostlinu, zapsanou na Červeném seznamu IUCN. Byla ji přiřazena kategorie EN, tedy ohrožený druh, čelící vysokému riziku vyhubení v přírodě.
Druh je zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.
Fotografie
E. eugene-maraisii ve formě “Palala”
1.2.4. - v přírodě
3.v květináči - Josef Bučko
4.Šištice formy Waterberg, Wesley Chin