CYKASY
Encephalartos umbeluziensis
Tento druh byl popsán v roce 1951 jihoafrickým botanikem R. Allen Dyerem. Jedná se o druh příbuzný druhu Encephalartos villosus, je však podstatně vzácnější.
Rozšíření
Východní Afrika, Svazijsko, výskyt je omezený na oblast údolí řeky Umbeluzi.
Popis
Patří mezi malé cykasy s podzemním kmenem, vysokým jen 0,25 m o průměru cca do 25 cm.Listy jsou jsou 1 až 2 m dlouhé,tmavě zelené a vysoce lesklé.Jsou ploché a protilehlé lístky jsou posazeny v úhlu 180 st. Řapík bez trnů, bazální lísky nepřecházejí v trny. Lístky jsou kopinaté,nepřekrývají se, na horním i spodním okraji lehce ozubené s 1-3 trny.
Je podobný robustnějšímu a běžnějšímu druhu Encephalartos villosus, který má však delší a vyklenuté listy. Druh E. villosus mívá na rozdíl od druhu E. umbeluziensis řapík pokryt postupně se zmenšujícími lístky, které se mění v trny. U druhu E. umbeluziensis končí lístky na bázi náhle.
Sbírky v Česku
U nás jej vlastní skleník nemocnice Hodonín, je zastoupen i v několika málo soukromých sbírkách.
Ochrana
Jedná se o rostlinu, zapsanou na Červeném seznamu IUCN . Byla ji přiřazena kategorie EN, ohrožený. Druh je zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.
Další informace
•Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině
•Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera
•Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe
•Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos
Fotografie
1.List druhu E. umbeluziensis - foto J. Bučko