CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Ceratozamia kuesteriana

Ceratozamie Kuesterova byla popsána v roce 1857 Regelem a pojmenována na počest Karla von Küstera, správce a poté provozního ředitele botanické zahrady v ruském Petrohradě. Jedná se o extrémně vzácnou rostlinu.

Popis

Cykas s obvykle menším kmenem do 20 cm vysokým. Hlavním rozlišovacím rysem jsou holé a hnědavé řapíky bez trnů. Lístky jsou štíhlé a podélně prohnuté.

Výskyt

Druh roste pouze na malé ploše v mexickém státu Tamaulipas na svazích mlžného pralesa ve výškách mezi 1000-1800 metrů.

Ochrana

Ceratozamia kuesteriana je mexickým endemitem. Je zapsána na Červeném seznamu IUCN, kde v roce 2011 náležela do kategorie CR - kriticky ohrožené (poslední stupeň před “vyhynulý v přírodě”). Počet rostlin ve volné přírodě je IUCN odhadován na posledních přibližně 300 rostlin.

Druh spadá současně na hlavní, nejpřísnější, seznam kontroly obchodu CITES A, je tedy kontrolován obchod s rostlinami i semeny.

Sbírky v ČR a Evropě

Ceratozamia kuesteriana se v českých sbírkách nachází pouze ve skleníku Nemocnice Hodonín, kde byla nalezena teprve nedávno. Menší rostlinu vlastní nově i Botanická zahrada v Praze. V Evropě je k vidění ještě v Londýnské královské zahradě v Kew, Dublinu a Neapoli.

Fotografie:

Z přírody Johnson Bridgwater

Z botanické zahrady v thajském Nong Nooch - Art Vogel

nové listy mají hnědou barvu - poslední foto dole z BZ Kew

Související články

  1. Cykasy Mexika

  2. Cykasy Jižní Ameriky