CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Ceratozamia mexicana
ceratozamie mexická

Ceratozamie mexická (Ceratozamia mexicana Brongn., 1846) je druh cykasu z rodu Ceratozamia v čeledi kejákovitých (Zamiaceae). Tento druh je poměrně široce pojat a některé rostliny v evropských sbírkách byly v poslední době přeřazeny do nových druhů (např. Ceratozamia brevifrons).

Popis

Jedná se o přízemní cykas s výškou kmene do 1 m. Tento druh má typicky řapíky pokryté řídkými ostny (viz foto dole).

Lokalita

Roste ve vlhkých subtropických a tropických lesích Mexika v nížinách i sušších horských oblastech států Hidalgo, Puebla, San Luis Potosí, Queretaro a Veracruz. Tento druh najdeme v podrostu místních lesů od vysloveně tropických lokalit po mlžné lesy na celé řadě různých substrátů.

Ochrana

Ceratozamie mexická je zapsána na Červeném seznamu IUCN, kde je zařazen do kategorie VU - zranitelný druh (IUCN 2011). Všechny ceratozamie navíc spadají na hlavní seznam ohrožených druhů CITES A. Je proto kontrolován obchod s rostlinami i semeny.

České sbírky

Jedná se o jeden z obvyklejších cykasů v českých sbírkách, vlastní ho všechny hlavní botanické zahrady. Rostlina je vystavena např. v pražských sklenících  Fata Morgana a Na Slupi, v botanických zahradách Liberec, Brno a dalších. 

Největší potenciál na případné rozmnožování této rostliny v ČR mají však Sbírkové skleníky v Olomouci, kde rostou dvě vzrostlé a pravidelně plodící rostliny samic této ceratozamie.

Blízká zahrada v polském Krakově pravidelně tyto cykasy pravidelně úspěšně opyluje.

Etymologie

Rodový název je odvozen z řečtiny, kde ceras, znamená roh a „zamia“ šišku borovice (z řec. azaniace). Toto označení se odkazuje na párové špičaté výrůstky na samčích i samičích šupinách šišek (megasporofylech) všech druhů ceratozamií.

Fotografie

  1. 1.Ceratozamia mexicana v Botanické zahradě Liberec

  2. 2.Samičí šištice ve skleníku v Olomouci - hroty na šiškách ceratozamií je vyčlenily od zamií a daly jim řecké jméno

  3. 3.Samčí šištice - foto Wikipedia

  4. 4.Typické trny na řapíku

  5. 5.List - foto Wikipedia

  6. 6.List v londýnské Kew Gardens

Související články

  1. Cykasy Mexika

  2. Cykasy Jižní Ameriky