CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Ceratozamia robusta

Ceratozamia robusta Miq. je mohutný druh cykasu z rodu Ceratozamia v čeledi kejákovitých (Zamiaceae). Rostlina byla holandským botanikem Miquelem popsána v evropských sbírkách v roce 1847. Poté znovu popsána v Mexiku až v roce 1986.

Popis

Jedná se o vůbec největší ceratozamii. Rostlina s mohutným kmenem který dosahuje výšky až 2m a nese silné vztyčené listy. Jejich řapíky jsou otrněné. Pro tento druh cykasu jsou typické listy vyrůstající přímo vzhůru.

Výskyt

Jedna z mála druhů rodu Ceratozamia, která roste i mimo Mexiko. Rozšířena v mexických státech Oaxaca a Veracruz, dále  v Belize a Guatemale v deštných pralesích. Rostlina je navyklá na menší množství světla.

Ochrana

Za posledních 20 let byl pozorován značný úbytek tohoto druhu v přírodě, který se letos projevil i na zpřísnění jeho kategorie na Červeném seznamu. Ceratozamia robusta je zapsána na Červeném seznamu IUCN v kategorii EN ohrožený (2011). Všechny ceratozamie navíc spadají na hlavní seznam ohrožených druhů CITES I. Je proto kontrolován obchod s rostlinami i semeny.

České sbírky

České botanické zahrady tuto rostlinu nevystavují. Nejbližší veřejně přístupná je v polské Wroclawi, velký exemplář i v belgickém Gentu.Fotografie:

  1. 1.Mohutná Ceratozamia robusta v přírodě

  2. 2.Nový hnědý list a samčí i samičí šištice a detailní záběry - Art Vogel

  3. 3.dole vpravo: kmen v Gentu

Související články

  1. Cykasy Mexika

  2. Cykasy Jižní Ameriky