CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Chigua bernalii

Čigua Bernalova (Chigua bernalii D.W.Stev.) je druh rostlin z čeledi kejákovitých (Zamiaceae) ve třídě cykasy. Roste společně s dalším druhem Chigua restrepoi v malých oblastech na severozápadě Kolumbie. Rostlina byla objevena v roce 1986 Rodrigo Bernalem a popsána na základě tohoto sběru botanikem Dennisem Stevensonem teprve v roce 1990. Jsou tedy nejnověji objeveným rodem cykasů. Žádná jiná rostlina než tento první sběr nebyla nikdy spatřena. Druh proto není dobře popsán. Fotografie tohoto druhu je dostupná zde.


Rozšíření

Rostliny rostou na severozápadě Kolumbie v nížinách kolem 100-200 m společně s dalším druhem z rodu Chigua - Chigua restrepoi. Jejich oddělení do dvou druhů není zcela jednoznačné, druh Chigua bernalii není dobře prozkoumán a byl spatřen jen jednou. Roste v oblastech bojů mezi vládou a levicovými povstalci, která je pro výzkum extremně nebezpečná. Jejich objevitel Bernal také při výzkumu zahynul.


Popis

Rostliny mají podzemní zavalitý kmen, úzké a papírově tenké listy vyrůstají přímo ze země. Stvol i řapíky mají ostny. Listy mají zubatý okraj. Pohlavní orgány (šišky) nebyly nikdy spatřeny.


Etymologie

Druhové jméno pochází z indiánského označení cykasů v Kolumbii. Jméno bernalii rostlina dostala po Rodrigo Bernalovi, který ji objevil.


Sbírky v Česku

Chigua bernalii se nevyskytuje nejen v žádné sbírce v ČR ale ani v žádné botanické zahradě v Evropě.


Ochrana

Chigua bernalii je zařazena na Červený seznam IUCN jako kriticky ohrožená rostlina v kategorii CR, které hrozí vyhynutí. V oblasti kontroly obchodu je na seznamu CITES I.