CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html

Cycas simplicipinna

Cycas siplicipinna, tedy “cykas s jednoduchými lístky” byl popsán v roce 1971 jako varieta druhu Cycas micholitzii, od kterého se měl odlišovat právě jednoduše zpeřenými listy. Jako samostatný druh byl vyčleněn v roce 1996 australským botanikem Kenem Hillem.


Rozšíření

Roste poměrně často ve stinných a vlhkých lesích severního Thajska v  nadmořských výškách mezi 600 - 1300 mnm. Dále jej lze najít v Barmě, Vietnamu a Laosu, obvykle ojediněle. Větší skupiny tohoto druhu jsou vzácné.


Popis

Jedná se o menší cykas s obvykle téměř zcela podzemním kmenem. U starších rostlin ploché a velmi lesklé listy dosahují až 2,5 metru délky. Konce listů jsou standardně zakončeny párem lístků, viz i naše foto dole.


České sbírky

Tento cykas byl v poslední době v prodeji u evropských soukromých prodejců, menší rostliny jsou proto k vidění u několika málo sběratelů.


Ochrana

Cycas simplicipinna je zapsán na Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN v kategorii NT (téměř ohrožený). Přestože v Thajsku se jedná o poměrně častý druh, je ohrožen mýcením a vypalováním lokalit pro pole.  Druh je zapsán na seznamu CITES II, který kontroluje obchod s ohroženými druhy.


Související informace - Cykasy Thajska

Fotografie:

šištice © Anders Lindström

rostliny a listy © Art Vogel