CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Zamia katzeriana - keják lesklý

Zamia katzeriana (Regel) E. Rettig je druh rostliny z čeledi kejákovité (Zamiaceae) ve třídě cykasy. Dosud je velmi často označován synonymem Zamia splendens Schutzman. Český rodový název (keják) pochází od J. S. Presla, druhový (lesklý) poprvé použila Botanická zahrada Liberec.

Rozšíření

Roste v deštném pralese v mexickém státě Chiapas na vlhkých místech pod stromy se špatnými světelnými podmínkami. V místě původu roste v kamenité půdě s jen malým obsahem živin.

Popis

Rostlina s podzemním a občas větveným kmenem patří mezi menší cykasy.

Zamia katzeriana má menší počet listů, obvykle 2-4 na každém vrcholu. Listy dorůstají délky až 1m  ustarších rostlin. Lístky jsou na koncových okrajích jemně pilovité. Mladé listy jsou obvykle hnědavé či červené, barva se postupně mění na zelenou.

Ochrana

Rostlina je na Červeném seznamu IUCN v kategorii NT - téměř ohrožený druh.  V oblasti obchodu je na seznamu CITES II. V prodeji v Evropě je nedostupná, případně jen velmi výjimečně.

Pěstování

Jedná se dekorativní rostlinu. Jedna z nejkrásnějších zamií ať již kvůli vysokému lesku či hnědým mladým lístkům patří mezi snadno pěstovatelné druhy bez nároku na světlo..Fotografie - Jacob Knecht (první dvě foto)
Další foto Art Vogel včetně šištice připravené k opylení vlevo dole a semen (vlevo nejníže)