CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Zamia portoricensis - keják portorický

Keják portorický je extrémně vzácný druh, s posledními několika stovkami přežívajících starých rostlin ve volné přírodě.  Druhu navíc s největší pravděpodobností vyhynul specializovaný opylovač - jediný hmyz, který je tuto rostlinu schopen v přírodě opylit.

Rozšíření

Tento druh roste pouze na západním Portoriku ve vlhkém subtropickém lese Susua State Forest na suchých vápencových skalách s příměsí hadce.

Popis

Drobná rostlina s podzemním kmenem a 2-10 listy s relativně úzkými lístky. Je příbuzná druhu Zamia angustifolia, která má však o něco užší listy.

Sbírky v Česku

Jedná se o velmi vzácnou sbírkovou rostlinu. V botanických zahradách v ČR tato rostlina neroste. Pravděpodobně existuje alespoň v jedné soukromé sbírce.

Ochrana

Jedná se o velmi vzácný druh, který se v přírodě nachází v počtu menším než 500 starých kusů na přibližně 220 km2. U rostlin nebyly nalezeni specializovaní opylovači ani mladé semenáčky a semena. Nebyly nalezeny ani typické dírky v šiškách po opylujících broucích. Zdá se tedy, že vyhynul jediný hmyz, který je tuto rostlinu schopen v přírodě opylit a druh je bez umělého opylení odsouzen k zániku. Rostlina je zařazena na Červený seznam ohrožených druhů IUCN. Vzhledem k relativně velké ploše výskytu náleží do kategorie EN - ohrožený, jinak by se řadil mezi kriticky ohrožené druhy. Je na seznamu CITES II.

Cykasy Karibiku
  1. 1.Cykasy Kuby v botanické zahradě Havana (EN)

  2. 2.Miniaturní cykasy rodu Zamia na Kubě - prof. Jan Gloser

  3. 3.Mogoty pri mestečku Viñales a tá flóra navôkol - Boris Vrškový nejen o mikrocykasech

  4. 4.Microcycas calocoma - prof. Jan Gloser

  5. 5.Fotogalerie mikrocykasů z Kuby - Jan Andersson, Švédsko

  6. 6.Zamia sp. Viñales roste ve známé turistické oblasti Kuby a byla v poslední době prodávána i v ČRFotografie

Rostlina v Botanické zahradě Nong Nooch vč. samčích (štíhlejších)  a samičích (silnějších) šištic - Art Vogel