CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Zamia loddigesii - keják Loddigesův

Keják Loddigesův byl popsán již v roce 1843 nizozemským botanikem Miquelem a pojmenován podle londýnského dodavatele exotických rostlin Conrada Loddigese. V přírodě je vůbec nejčetnějším mexickým cykasem.

Popis

Jedná se o rostlinu s podzemním kmenem dorůstajícím průměru do 12 cm. Druh je velmi proměnlivý a poměrně obtížně se proto popisuje. Stojí mezi druhy Z. furfuracea (nemá však chlupaté lístky) a tichomořskou Z. paucijuga (má však lehce lesklejší lístky). Řapíky má pokryty ostny a okraje obvykle protáhlých lístků jsou v druhé polovině zubaté. Světlé samičí šištice jsou zakončeny výrazným vrcholem (viz foto).

Lokalita

Pochází převážně z atlantického pobřeží Mexika. Je možné jej najít ve státech Veracruz, Oaxaca, Tabasco, Chiapas a Tamaulipas v opadavých lesích ve výškách od 0 do 1000 m. n. m..

Sbírky v ČR

Rostlina je ve sbírkách několika soukromých sběratelů i Botanické zahrady Praha a Brno, semena bývají občas v prodeji u světových prodejců.

Ochrana

Jedná se o relativně četný druh, známý ze stovek lokalit. Jeho stavy v přírodě však klesají a rostlina je zařazena na Červený seznam ohrožených druhů IUCN do kategorie NT - téměř ohrožené. Náleží i na seznam CITES 2.


Cykasy v Jižní Americe a Karibiku

  1. 1.Cykasy Jižní Ameriky

  2. 2.Cykasy Mexika

  3. 3.Cykasy Karibiku

  4. 4.Miniaturní cykasy Kuby

  5. 5.Cykasy Kuby a Botanická zahrada v Havaně

Foto Art Vogel