CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Encephalartos horridus - píchoš hrozný   

Píchoš hrozný (Encephalartos horridus, Lehm., 1834) je rostlina v čeledi kejákovitých (Zamiaceae) a třídě cykasy. Tento druh se díky barvě listů řadí mezi skupinu vzácných a atraktivních tzv. modrých cykasů.


Rozšíření

Tento cykas roste na mělkých půdách v suchomilných křovinách provincie Eastern Cape v Jihoafrické republice.


Popis

Jedná se o menší a spíše přízemní cykas. Kmen vzrostlé rostliny Encephalartos horridus dorůstá výšky mezi 50 cm a 1 m a průměru 20 až 30 cm. Listy mají obvykle atraktivní namodralou barvu, nicméně existují i zelené odrůdy. Lístky nesou obvykle tři hroty.


Mezi podobné modré cykasy se řadí Encephalartos trispinosus, který také nese tři hroty na lístcích a oblíbený Encephalartos lehmannii s tvrdými pichlavými listy bez hrotů.


Ochrana

Jedná se o chráněnou rostlinu jejíž přežití je v přírodě ohroženo. Je zařazen na Červený seznam ohrožených druhů IUCN do kategorie EN - ohrožené. Druh Encephalartos horridus je také zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy.


Etymologie

Prvním pojednáním o tomto druhu v češtině byl text ve Wšeobecném rostlinopise z roku 1846. J. S. Presl zde pojmenoval i rod Encephalartos jako píchoše. Druhu Encephalartos horridus přidělil jméno píchoš hrozný.


Druhový název Encephalartos pochází z řeckých slov en (uvnitř, v), kephali (hlava) a artos (chleba), poprvé použitých německým botanikem Lehmannem. Název vychází ze skutečnosti, že z rostliny se získávala hmota na pečení chleba (nepravé ságo).


Další informace:


 1. Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině

 2. Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera

 3. Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe

 4. Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos 

Fotografie

 1. 1.Encephalartos horridus v belgickém Gentu

 2. 2.List - foto van swearingen

 3. 3.Šištice - foto Brewbooks

 4. 4.Semena

 5. 5.foto v přírodě - Renier Smit

 6. 6.další foto Gent

 7. 7.foto v přírodě - Renier Smit

 8. 8.foto v přírodě - Renier Smit