CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Encephalartos schmitzii

Jedná se o další ze skupiny drobných středoafrických druhů (tzv. komplex E. poggei), který dále zahrnuje E. delucanus, E. marunguensis a E. schaijesii)

 

Tento cykas byl poprvé objeven v roce 1955 sběratelem Andrea Schmitzem, kdy byla nalezena jediná samčí rostlina. Rostlina opačného pohlaví byla nalezena až o 10 let později a druh byl formálně popsán v roce 1969 belgickým botanikem Malaissem a pojmenován na počest objevitele.


Rozšíření

Demokratická republika Kongo a Zambie, v povodí řeky Luapula.


Popis

Jedná se o jeden z trpasličích středoafrických druhů s většinou podzemním kmínkem o výšce cca 30 cm a průměru do 20 cm. Listy jsou 40-60 cm dlouhé, modravězelené, řapík velmi krátký, zelený, rovný v poslední třetině ostře zahnutý, s 1-6 trny, bazální límec nepřítomný. Lístky jsou 10 až 14 cm dlouhé a 8 až 10 mm široké, nepřekrývají se, postaveny ve tvaru V, horní i spodní okraje většinou bez zubů nebo jen lehce ozubené s 1 až 3 zoubky. Šištice modrozelené až zelené.


Sbírky v Česku

U nás jej nevystavuje žádná z botanických zahrad, je však zastoupen v několika málo soukromých sbírkách.


Ochrana

Jedná se o rostlinu, zapsanou na Červeném seznamu IUCN . Byla ji přiřazena kategorie VU, zranitelný. Druh je zapsán na hlavním seznamu CITES I, který kontroluje obchod s ohroženými druhy - jak s rostlinami, tak i jejich semeny.


Další informace


  1. Cykasy Afriky - úplný atlas, jediný existující v češtině

  2. Rod Encephalartos v historickém článku prof. Dyera

  3. Cycas thouarsii - pochází z Madagaskaru a blízkého pobřeží Afriky, jediný z rodu Cycas v Africe

  4. Stangeria eriopus - jediný jihoafrický druh z jiného rodu než Encephalartos

foto: © Anders Lindstrom