CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Cycas rumphii - cykas Rumpfův

Cykas Rumpfův (Cycas rumphii Miquel) je rostlina z čeledi cykasovitých (Cycadaceae) ve třídě cykasy (Cycadopsida). Je pojmenován po nizozemském botanikovi Georgovi Eberhardovi Rumpfovi.

V minulosti byla pod tímto jménem vysazována celá řada nyní samostatných druhů cykasů a jeho určení není ani dosud zcela jednoduché. Pod tímto názvem proto může v evropských zahradách včetně českých růst zcela jiný druh cykasu. Například v nizozemském Leidenu byla rostlina označená jako Cycas rumphii nově přeřazena do druhu Cycas edentata teprve v roce 2009, jedná se přitom o zahradu, která se na cykasy přímo specializuje.

Popis

Jedná se o velký cykas dorůstající až 10 m výšky.

Vzhledově je do jisté míry podobný druhu Cycas circinalis. Na rozdíl od něj má však semena s houbovitou plovací vrstvou, která jim umožňuje nejen plavat ale i přežít přemísťování v mořské vodě. Pravý Cycas circinalis je vnitrozemská rostlina, jeho semena neplavou a ve sbírkách je podstatně méně častý.

Semena druhu Cycas rumphii mají v širší části dvě typická “křídélka”, která jsou patrný i na fotografii níže. Tuto vlastnost mají i některé jiné cykasy, ovšem křidélka nenajdete např. na podobném druhu Cycas edentata.

Rozšíření

Cykas Rumpfův roste na Fidži a Indonésii (Irian Jaya, Jawa, Maluku, Sulawesi).

Cykas Rumpfův v Česku

Tento cykas roste v Botanické zahradě Liberec a Teplice, není však zcela jasné, jestli takto označované cykasy jsou správně pojmenovány. Jejich odlišení od příbuzných asijských druhů je poměrně komplikované.
Ochrana

Cycas rumphii je zapsán na Červeném seznamu IUCN v kategorii téměř ohrožený. Druh je zapsán na seznamu CITES II, který kontroluje obchod s ohroženými druhy.

Komplex Cycas rumphii

Skupina druhů cykasů nejblíže příbuzných druhu Cycas rumphii je označována jako Cycas rumphii Complex. Patří sem především asijské druhy ale i africký Cycas thouarsii: Cycas edentata, zeylanica, thouarsii, rumphii, bougainvilleana, seemannii, falcata a micronesica. Ne všechny jsou od sebe jednoznačně rozlišitelné bez znalosti plodolistů či přesné lokality.Fotografie

  1. 1.Samičí plodolist (Art Vogel)

  2. 2.Semena druhu Cycas rumphii mají v širší části dvě typická “křídléka”, která jsou patrný i na fotografii níže. Tuto vlastnost mají i některé jiné cykasy, ovšem křidélka nenajdete např. na podobném druhu Cycas edentata.

  3. 3.Samčí šištice  (Anders Lindström)