CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Zamia amplifolia - keják širokolistý

Zamia amplifolia je druh extrémně vzácného cykasu, který byl poprvé popsán v roce 1976 v Kolumbii. Jak již název napovídá jedná se o druh z rodu Zamia s velmi širokými lístky.

Řadí se mezi skupinu druhů z rodu Zamia s výraznou žilnatinou listů, která kdysi tvořila samostatný rod “rýhovaných listů” Aulacophyllum (Regel). Do této skupiny patří příbuzné panamské druhy Zamia dressleri, Zamia hamannii, Zamia imperialis, Zamia nesophila, Zamia neurophyllidia (vč. Kostariky) a mohutná Zamia skinneri. Mimo Panamu dále najdeme “plisované” kolumbijské druhy Zamia amplifolia a Zamia wallisii, příbuzné Zamia gentryi a Zamia roezlii (vč. Ekvádoru) a peruánskou Zamia urep. Ne vždy je jejich rozlišení jednoduché.

Popis

Jedná se o štíhlý cykas dorůstající výšky 2,5 metru, s pouhými 3-6 eliptickými listy. Prostřední lístky jsou obvykle 12-15 cm široké.

Rozšíření

Rostlina pochází z lesů kolumbijské provincie Valle de Cauca v nadmořské výšce kolem 1200 mnm. Za uplynulých 125 let byla spatřena a sbírána jen 4 krát vždy v povodí řeky Rio Calima poblíž místa kde byla popsána.

Sbírky v Česku

Tato rostlina není v ČR nikde veřejně vystavována.

Ochrana

Rostlina je evidována na Červeném seznamu ohrožených druhů v kategorii CR - kriticky ohrožený druh, dle odhadu IUCN se v přírodě nachází posledních přibližně 1000 rostlin. Je současně vedena na seznamu CITES II. Roste v podrostu lesa, jehož značná část byla v minulosti vykácena tamní populace pravděpodobně do značné míry zničena.

Foto Art Vogel v Botanické zahradě Nong Nooch

Související odkazy

  1. Cykasy Jižní Ameriky

  2. Cykasy Kuby (EN)