CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Zamia gentryi - keják Gentryho

Zamia gentryi je chráněná rostlina čeledi kejákovitých (Zamiaceae) z třídy cykasy. Byla pojmenována po botanikovi Alwynu Gentrym, který zahynul při letecké nehodě v Ekvádoru.

Řadí se mezi skupinu druhů z rodu Zamia s výraznou žilnatinou listů, která kdysi tvořila samostatný rod “rýhovaných listů” Aulacophyllum (Regel). Do této skupiny patří příbuzné panamské druhy Zamia dressleri, Zamia hamannii, Zamia imperialis, Zamia nesophila, Zamia neurophyllidia (vč. Kostariky) a mohutná Zamia skinneri. Mimo Panamu dále najdeme “plisované” kolumbijské druhy Zamia amplifolia a Zamia wallisii, příbuzné Zamia gentryi a Zamia roezlii (vč. Ekvádoru) a peruánskou Zamia urep. Ne vždy je jejich rozlišení jednoduché.

Popis

Rostlina je velmi podobná druhu Zamia roezlii, přičemž na rozdíl od ní má malé samčí šištice se vzpřímeným stvolem (Z. roezlii má velké převislé šištice). Štíhlý hladký kmen dorůstá délky až 2,5 metry a je obvykle poléhavý.  Řapíky nesou ostny.

Lokalita

Roste v Ekvádoru na jílovitých půdách v nadmořské výšce 300-800 metrů, v provincicích Carchi a Esmeraldas ve dvou populacích, jedna u Alto Tambo a druhá mezi Lita a San Lorenzo.

Ochrana

Zamia gentryi je zařazena na Červený seznam IUCN. Náleží do kategorie CR, kriticky ohrožený druh. Zároveň náleží na seznam CITES II. Oblast ve které roste patří mezi nejméně prozkoumaná teritoria Ekvádoru. Původní odhady činily dle IUCN přibližně 500 rostlin, při nedávných průzkumech však nebylo nalezeno více než 10 kusů.Související odkazy

  1. Cykasy Jižní Ameriky

  2. Cykasy Mexika

  3. Cykasy Kuby (EN)

Obrázky: Art Vogel

fotografie z BZ Nong Nooch