CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Zamia skinneri - keják Skinnerův

Zamia skinneri je mohutný panamský cykas s rýhovanými listy pojmenovaný na počest sběratele Georga Skinnera.

Řadí se mezi skupinu druhů z rodu Zamia s výraznou žilnatinou listů, která kdysi tvořila samostatný rod “rýhovaných listů” Aulacophyllum (Regel). Do této skupiny patří příbuzné panamské druhy Zamia dressleri, Zamia hamannii, Zamia imperialis, Zamia nesophila, Zamia neurophyllidia (vč. Kostariky) a mohutná Zamia skinneri. Mimo Panamu dále najdeme “plisované” kolumbijské druhy Zamia amplifolia a Zamia wallisii, příbuzné Zamia gentryi a Zamia roezlii (vč. Ekvádoru) a peruánskou Zamia urep. Ne vždy je jejich rozlišení jednoduché.

Rozšíření

Rostlina pochází z deštných lesů v Panamě z nadmořské výšky 50-750 mnm a zasahuje i ke spodní hranici mlžného lesa. 

Popis

Rostlina s typicky rýhovanými listy a kmenem do 2,5 metrů výšky, velmi velkými listy (do objevu druhu Zamia nesophila byla považována za panamský cykas s největšími listy) a drobnými zoubky v horní části lístků. Podobná Zamia neurophyllidia má větší zuby po celém obvodu listu.

Ochrana

Rostlina je na Červeném seznamu IUCN 2009 v kategorii EN - ohrožený druh. V oblasti kontroly obchodu je na seznamu CITES II. Celkový počet rostlin je odhadován na 70 000 a dle IUCN roste v hustotě 91 rostlin na km2.
Fotografie - Art Vogel
Zamia skinneri v BZ Nong Nooch