CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Zamia imperialis - keják císařský

Zamia imperialis je cykas pocházející z Panamy a popsaný teprve v roce 2008 botaniky  A.S.Taylor, J.L.Haynes & Holzmanem.

Řadí se mezi skupinu druhů z rodu Zamia s výraznou žilnatinou listů, která kdysi tvořila samostatný rod “rýhovaných listů” Aulacophyllum (Regel). Do této skupiny patří příbuzné panamské druhy Zamia dressleri, Zamia hamannii, Zamia imperialis, Zamia nesophila, Zamia neurophyllidia (vč. Kostariky) a mohutná Zamia skinneri. Mimo Panamu dále najdeme “plisované” kolumbijské druhy Zamia amplifolia a Zamia wallisii, příbuzné Zamia gentryi a Zamia roezlii (vč. Ekvádoru) a peruánskou Zamia urep. Ne vždy je jejich rozlišení jednoduché.

Rozšíření

Rostlina je endemitem v provincii Coclé ve střední Panamě v nadmořské výšce kolem 600 mnm.. Druh roste v deštném pralese.

Popis

Druh je velmi podobný druhu Zamia skinneri, od kterého se odlišuje bronzově rašícími lístky. Druh Zamia skinneri raší světle zeleně. Kmen dorůstá nejvyšší výšky 1 metru a nese 3-12 velkých listů na otrněných řapících.

Sbírky v Česku

Druh je ve sbírce Botanické zahrady hl. m. Prahy, kde je vystavován při pravidelných výročních výstavách palem. Do sbírky byl původně dodán jako Zamia skinneri a až později byl přesněji určen.

Foto Art Vogel