CYKASY

Czech Cycads../Cykasy/English.html
 

Cykasy v Botanické zahradě Liberec

 1. Fotogalerie cykasů v Botanické zahradě Liberec

Botanická zahrada Liberec drží několik českých rekordů: představuje jedinou českou sbírku se všemi rody cykasů světa, mezi botanickými zahradami ČR má primát v prvním úspěšném umělém opylení cykasů (2012) a roste zde vůbec nejvzácnější velký cykas u nás a současně jedna z nejvzácnějších rostlin světa - mikrocykas krásný. Je také jedinou zahradou se skutečně specializovaným evolučním skleníkem. Liberecký “Pravěk” nadchne návštěvníky potomky pravěkých plavuní, 4 metry vysokými obřími přesličkami, staletými cykasy i zkamenělými prvohorními kmeny, tzv. araukarity. Náš web měl to potěšení spolupracovat s Libercem na popularizaci této sbírky a také na záchraně druhu mikrocykas (výměna pylu s americkým Montgomery Botanical Center).

 1. Botanická zahrada Liberec - webFoto - Skleník “Pravěk”: kmeny skutečných zkamenělin návštěvník ocení rozhodně více než laminátové či betonové napodobeniny fosilií v jinak špičkových zahradách v Belgii (Meise) či Británii (Kew), vše navíc v přehledně a s estetickým citem organizovaném skleníku.

Největší šišky rostou v Liberci

Liberecký deník: foto

Lidové noviny - V Liberci vyrazila unikátní šištice

Největší šištice rostlinné říše rostou na cykasech a na tu největší v České republice návštěvníci i novináři čekají každé léto právě v Liberci. S trochou štěstí mají možnost pozorovat rašícího zlatavého obra v pravěkém skleníku během srpna. Roste zde na vrcholu staletého cykasu bezzubého. Zájemci o dinosaury ze světa rostlin zde najdou ovšem i skutečné fosilie již vymřelého cykasu. Liberec tak může směle soutěžit s dalšími evolučními skleníky ve světě. Liberecká sbírka cykasů představuje ukázky ze  všech rodů cykasů, její výjimečnost ale spočívá v málo známých a často ojedinělých skupinách - karibských a australských cykasech.

Karibik a záchrana kubánského mikrocykasu

MF DNES: Mikrocykas vymírá, Liberec posílá do Ameriky pyl

Liberec mezi sbírkami v Evropě vyniká svou kolekcí karibských a především kubánských cykasů, které jinde neuvidíte. Najdete zde i největší exemplář extrémně vzácného druhu kubánského druhu mikrocykas krásný, jejichž vývoz  z Kuby je nyní již přísně zakázán. Jedná se o nejlepší z pouhých 3 kusů vystavených v Evropě (Londýn, Amsterdam, Liberec). Ten liberecký pochází pravděpodobně ze soukromého sběru Ing. E. Kůra (viz. foto na koni s pistolí), který kdysi vlastnil soukromý skleník na Jižní Moravě a na Kubu létal stavět cukrovary. Pod mikrocykasem roste floridský cykas Zamia integrifolia a ve skleníku Neotropis i jediný v ČR vystavovaný Zamia roezlii z Venezuely.

Kubánské cykasy a první opylení

Vidět je možné i další dva vzácné a pro vědu nedostatečně známé kubánské cykasy (rod Zamia), z nichž jeden se v roce 2012 podařilo vůbec poprvé úspěšně opylit. Bahamský druh Zamia erosa zatím roste jen ve výzkumných sklenících běžně nepřístupných veřejnosti a totéž platí pro semenáček kubánského úzkolistého druhu Zamia angustifolia (sp. Turquino). Právě jedna ze zamií (označena jako Zamia kickxii) byla v roce 2012 poprvé úspěšně opylena, šištice dozrála koncem ledna 2013.

Austrálie, jediný veřejný skleník v Evropě

Australské cykasy najdete nejen ve skleníku Australis, jediném “australském” skleníku nejen u nás. V zajímavé australské sekci najdete u nás ojedinělou sazenici druhu Macrozamia dyeri, známého jako “nejtlustší cykas světa), oba druhy rodu Bowenia. V pravěkém skleníku najdete i australské druhy včetně nejvyššího druhu na světě Lepidozamia hopei, jemu příbuzného druhu Lepidozamia peroffskyana i drobného Macrozamia lucida. Ve výzkumných sklenících roste i modrý cykas Cairnsův a Cycas media.

Cykasy Pacifiku, Mexika a Afriky

Liberec vlastní vzrostlé Encephalartos villosus, Encephalartos horridus, dále některé vzrostlé cykasy Cycas circinalis, Cycas edentata, Ceratozamia mexicana, Dioon edule a samozřejmě i kvalitní sbírku kubánských cykasů rodu Zamia.

Kde je najdete?

Cykasy ve zdejších sbírkách jsou rozmístěny ve více sekcích. Vedle australských v sekci Australis jich samozřejmě nejvíce najdete v evolučním skleníku Pravěk, v horním patře můžete pozorovat dosud pro vědu málo známé kubánské cykasy rostoucí spolu s mexickým Dioonem edule a jihoafrickým Encephalartos villosus. Venezuelský cykas Zamia roezlii uvidíte nově vysazen ve skleníku Neotropis.

Další informace

 1. Botanická zahrada Liberec - webové stránky zahrady

 2. Microcycas calocoma - prof. Jan Gloser

 3. Fotogalerie mikrocykasů z Kuby - Jan Andersson

 4. Miniaturní cykasy rodu Zamia na Kubě - prof. Jan Gloser

 5. Mogoty pri mestečku Viñales a tá flóra navôkol - Boris Vrškový nejen o mikrocykasechMagnetem pro novináře i veřejnost je obří, medově zbarvená,  šištice tichomořského cykasu bezzubého (Cycas edentata). Tato - největší šiška u nás - vyrostla v roce 2011. Je tři čtvrtě metru dlouhá a raší obvykle v srpnu na dvousetletém stromu ve skleníku “Pravěk”.


Floridský keják celolistý (Zamia integrifolia) roste přímo pod mikrocykasem ve skleníku “Pravěk”. Jedná se o jediný cykas pocházející z USA.


Přibližně 200 let staré stromy cykasu indického (Cycas circinalis) v popředí, tichomořský cykas bezzubý (Cycas edentata) v pozadí.

 

Kubánský Microcykas krásný (nahoře), jedna z nejvzácnějších rostlin světa, Fidelem Castrem označena za národní poklad Kuby, roste jen v několika málo botanických zahadách zeměkoule. Všimněte si floridského cykasu Zamia integrifolia pod kmenem

Macrozamia dyerii v nádherně červeně zbarveném písku australské sekce Australis bude jednoho dne cykasem s nejtlustším kmenem v této ČR. Baňatým kmenem je tento druh totiž proslaven.

Ceratozamia mexicana z vlhkých tropických lesů Mexika

Druhy cykasů v Liberci

Sbírka botanické zahrady Liberec obsahuje 44 druhů cykasů (část z nich ve výzkumných sklenících nepřístupných veřejnosti) 

 1. Bowenia spectabilis


 1. Cycas cairnsiana

 2. Cycas circinalis

 3. Cycas edentata

 4. Cycas media

 5. Cycas multifrondis

 6. Cycas pectinata  

 7. Cycas revoluta

 8. Cycas siamensis


 1. Ceratozamia mexicana


 1. Dioon edule

 2. Dioon edule var. palmasol

 3. Dioon mejiae 

 4. Dioon merolae

 5. Dioon rzedowskii

 6. Dioon spinulosum

 7. Encephalartos horridus

 8. Encephalartos villosus

 9. Encephalarthos lanatus 

 10. Encephalarthos transvenosus

 11. Encephalartos trispinosus

 12. Encephalartos umbeluziensis

 13. Lepidozamia hopei

 14. Lepidozamia peroffskyana


 1. Macrozamia dyerii

 2. Macrozamia lucida

 3. Macrozamia communis

 4. Macrozamia miguelii

 5. Macrozamia ridlei

 6. Macrozamia spiralis


 1. Microcycas calocoma

 2. Stangeria eriopus


 1. Zamia angustifolia (Kuba)

 2. Zamia erosa

 3. Zamia fischeri

 4. Zamia furfuracea

 5. Zamia integrifolia

 6. Zamia neurophyllidia

 7. Zamia cf. pumila (Kuba)

 8. Zamia pygmea (Kuba)

 9. Zamia roezlii

 10. Zamia cf. kickxii (Kuba)

 11. Zamia spartea

 12. Zamia standlei